Հայաստանի Ազգային Կինոկենտրոնի ֆինանսական աջակցությամբ նկարահանվող «Բարս Մեդիա» վավերագրական ֆիլմերի ստուդիայի «Արշալույսի Լուսաբացը» վավերագրական անիմացիոն ֆիլմի նախագիծը ապրիլի 15-16 մասնակցել է «Միթինգ Փոյնք Վիլնյուս» (Meeting Point Vilnius) կինոֆորումի «Շուտով Էկրանին» (Coming Soon) հետարտադրական ֆիլմերի փիչինգին, որի ընթացքում միջազգային կինոինդուստրիայի պրոֆեսիոնալներին են ներկայացվել 25 միջազգային կինոնախագծեր։ «Արշալույսի Լուսաբացը» նախագիծը արժանացել է միանգամից երկու մրցանակի՝ մասնակցություն Ֆրանսիական «Սանի Սայդ օֆ դը Դոկս» (Sunny Side of the Docs) կինոշուկային և դրան կից հետարտադրական ֆիլմերի բուտիկին, ինչպես նաև Կաննի կինոփառատոնին կից անցկացվող «Մարշե դե Ֆիլմ» (Marché du Film) կինոշուկային:
Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնը շնորհավորում է ստեղծագործական ամբողջ կազմին և մաղթում նորանոր ձեռքբերումներ:
«Արշալույսի Լուսաբացը» անիմացիայի և վավերագրության համադրությամբ պատմում է Մեծ Եղեռնը վերապրած և Հոլիվուդյան կինոաստղ դարձած Արշալույս Մարտիկյանի (նույն ինքը՝ Ավրորա Մարտիկանյան) կյանքի ոդիսականը։
Ֆիլմը ստեղծվում է Զորյան Ինստիտուտի հետ համատեղ և հանդիսանում է Հայաստանի (Բարս Մեդիա), Գերմանիայի (Գեբրաուդեր Բիթս) և Լիտվայի (Արթոքս Լեյվելակիո Կլուբաս) համատեղ արտադրություն։ Ֆիլմի անիմացիոն մասը իրականացվում է հայկական «Օն-Օֆ» և Լիտվական «Մեյնարդաս» անիմացիոն ստուդիաների կողմից։ Ֆիլմը արժանացել է Եվրիմաժի ֆինանսավորմանը և էկրան կբարձրանա 2021թ. ավարտին:

In April 15-16 AURORA'S SUNRISE animation project (Bars Media Documentary Film Studio), financially supported by the National Cinema Center of Armenia, participated in "COMING SOON" pitching session for films in post-production, held within the E-Meeting Point Vilnius audiovisual industry event. Overall, 25 international film projects were presented to the attention of international film professionals.
AURORA’S SUNRISE animation project gained 2 awards: participation in the Sunny Side of the Doc film market including its adjacent post-production boutique and in the Cannes` Marche du Film market.
The National Cinema Center of Armenia congratulates the film's creative crew and wishes them new achievements.
AURORA’S SUNRISE documentary-animation project depicts the life story of Arshaluys Martikyan (Aurora Martikanyan), a survivor of the Armenian genocide, an Armenian American author and actress.
The film is produced in association with Zoryan Institute and is a joint productionn between Armenia (Bars Media), Germany (Gebrueder Beetz Filmproduktion) and Lithuania (Artbox Laisvalaikio Klubas). The film’s animation is performed by Armenian "On-Off" and Lithuanian "Meinardas" animation studios.