Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի համար ապրիլի 8-ը՝ առանձնահատուկ օր էր: Վերակառուցված և վերանորոգված պատմական շենքում (1928-1929թթ․)՝ Տերյան 3ա հասցեում, վերաբացվեց Ազգային կինոկենտրոնի գրասենյակը, որին ներկա էին վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանը, նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանը, ԱԺ պատգամավորներ և մշակութային գործիչներ:
Ազգային կինոկենտրոնի տնօրեն Շուշանիկ Միրզախանյանը իր խոսքում ուրախությամբ նշեց, որ Կինոկենտրոնը տարիների դեգերումից հետո վերջապես «վերադարձել է հարազատ տուն»։ «Սա պատմական տարածք է և պատահական չէ, որ մենք այսօր այստեղ ենք, որովհետև այդ թվականներին այստեղ կառուցվել է կինոտաղավար, որն  համարվում էր երրորդ ամենամեծ կինոտաղավարը Սովետական Միության տարածքում: Ուզում եմ անպայման նշել, որ տարիներ շարունակ այս տարածքում ոչ մի ներդրում չի կատարվել, և ես հատուկ ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանին, ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանին, նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանին, և բոլոր նրանց, ովքեր շարունակաբար աջակցել են մեզ այս աշխատանքներում, ինչի շնորհիվ էլ մենք այսօր վերադարձել ենք մեր պատմական տարածք՝ արդեն վերանորոգված և կահավորված»,- նշեց Միրզախանյանը:
Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը շնորհավորեց բոլորին և նշեց, որ ենթակառուցվածք ստեղծելը շատ կարևոր պայման է, բայց ավելի կարևոր պայման է բովանդակությունը: «Մենք ամեն օր համոզվում ենք, որ այս ոլորտում գնալով  ավելի լավ բովանդակություն ենք սկսել ստեղծել, իսկ լավ բովանդակության համար կարևոր ու պարտադիր պայման է ենթակառուցվածքը։ Այն կդառնա յուրօրինակ խթան էլ ավելի լավ բովանդակությամբ ծրագրեր իրականցնելու համար, մասնավորապես, միջազգային գործընկերների հետ համագործակցությամբ», - ասաց նա:
Նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանն էլ համոզմունք հայտնեց, որ այս իրադարձությունը վկայությունն է ոլորտի հանդեպ ունեցած լուրջ վերաբերմունքի մասին։ Նրա խոսքերով, վերջին երկու տարիների ընթացքում աննախադեպ կապիտալ հատկացումներ են կատարվել մեր մշակութային հաստատություններին՝ թատրոններին, համերգասրահներին այսօր նաև Ազգային  կինոկենտրոնին։ Այսուհետ, Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնը իր գործունեությունը շարունակելու է նոր ու հիմնական՝ ՏԵՐՅԱՆ 3ա հասցեում՝ նոր նախագծերով, նոր հեռանկարներով և նոր ձեռքբերումներով:
Բացման հանդիսավոր արարողության համագործակցության համար շնորհակալություն ենք հայտնում «Նռնենի»  խանութ-սրահին` տնօրեն Ինգա Մովսիսյան, «Ջրաղացպանյան» գինիների գործարանին` տնօրեն Արտաշես Ջրաղացպանյան, «Կարենո» տորթերի խանութ-սրահին` տնօրեն Կարեն Խաչատրյան, «Կոմպլես Սպլայ» ՍՊԸ-ին` տնօրեն Գոռ Անանյան, տարածքի շինարարական ընկերության ղեկավարներին` տնօրեններ Մհեր Մխեյան և Նարեկ Քոսակյան:

April 8 has become a special day for the National Cinema Center of Armenia. The NCCA’s newly restored office reopened in the building located in Teryan 3A street- the historical site of the very first premises of the HAYFILM STUDIO (1928-1929). The opening event was attended by the Chief of Staff to the Prime Minister Mr. Arayik Harutyunyan, the Minister of Education, Science, Culture and Sports of RA Mr. Vahram Dumanyan, the Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports of RA Mr. Arayik Khzmalyan, deputies of the National Assembly and film professionals.
Director of the National Cinema Center Shushanik Mirzakhanyan with delight remarked in her speech that after a long period of renting unfitting premises the Cinema Center finally “returned home”. “This is a historical site and it is by chance that we are here today as in 1928-1929 a pavilion, considered the third largest in the territory of the Soviet Union, was built here. “I would like to mention that no investment has been made in this site for years. In particular, I would like to express my deepest gratitude to the Chief of Staff to the Prime Minister Mr. Arayik Harutyunyan, the Minister of Education, Science, Culture and Sports Mr. Vahram Dumanyan, the Deputy Minister Mr. Ara Khzmalyan, and all those who always supported us on daily basis and thanks to this support we could return to our historical place, which is now completely renovated and furnished," said Shushanik Mirzakhanyan.
The Chief of Staff to the Prime Minister Arayik Harutyunyan congratulated everyone, noting that the creation of infrastructure is a very important condition, however, the content is more significant. "Every day makes us feel increasingly confident that we are creating better content in this field with infrastructure as a necessary and mandatory condition for good content. "It will be a unique impetus for the implementation of projects with even better content, in particular, in cooperation with international partners," he said.
The Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports of RA Mr. Arayik Khzmalyan in his speech mentioned that this event came to prove that the Government displayed serious attitude towards the sphere. In his words, during the last two years, unprecedented financial allocations were made to our cultural institutions, theaters, concert halls and this time to the Cinema Center. From now on, the National Cinema Center of Armenia will continue its activities at its legal address, TERYAN 3A street anticipating new projects, new perspectives and new achievements.
NCCA expresses gratitude to director of "Nrneni" shop Inga Movsisyan, director of "Jraghatspanyan" winery Artashes Jraghatspanyan, director of "Kareno" pastry shop Karen Khachatryan, director of the “Complex Supply” LTD Gor Ananyan, Heads of the construction company Mher Mkheyan and Narek Kosakyan for support in organizing the opening event of our new office.