Ռոտերդամի միջազգային 52-րդ կինոփառատոնի «Մեծ էկրան» մրցութային ծրագրում ընդգրկված ռեժիսոր Ջեսսիկա Վուդվորթի (Կաննի, Վենետիկի, Սանդանսի ու Տորոնտոյի կինոփառատոների մասնակից և մրցանակակիր, ներառյալ 63-րդ Վենետիկի կինոփառատոնի the Lion of the Future մրցանակը «Խադակ» ֆիլմի համար) «Լուկա» լիամետրաժ խաղարկային ֆիլմի համաշխարհային պրեմիերան տեղի կունենա հունվարի 29-ին՝ Cinema Pathe՛ 5-ում։ Իսկ հունվարի 30-ին «Լուկան» կցուցադրվի նաև Օստենդի (Բելգիա) միջազգային կինոփառատոնում։
Պետական աջակցություն ստացած խաղարկային կինոնկարը՝ «Լուկան» Բելգիայի, Իտալիայի, Նիդերլանդների, Բուլղարիայի, Հայաստանի համատեղ արտադրություն է։ Հայկական կողմից ֆիլմի համաարտադրողն է (համապրոդյուսեր) Անժելա Ֆրանգյանը։
Կինոնկարի գլխավոր երկու դերակատարներից մեկը հայ է՝ դերասան Սամվել Թադևոսյանը։ Նրա խաղընկերներն են հոլիվուդյան հայտնի դերասանուհի Ջերալդին Չապլինը, բազմաթիվ մրցանակների արժանացած դերասան Յոնաս Սմուլդերսը։ «Լուկան» Դինո Բուզատիի «Թաթարական անապատ» հայտնի վեպի ադապտացիան է։
Այդ առիթով Ռոտերդամ և Օստենդ են մեկնել Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի տնօրեն Շուշանիկ Միրզախանյանը, ֆիլմ-հանձնակատար Մելիք Կարապետյանը և հայկական կողմից պրոդյուսեր Անջելա Ֆրանգյանը: Ցուցադրությանը ներկա կլինեն գլխավոր դերակատար Ջերալդին Չապլինը, ռեժիսոր Ջեսսիկա Վուդվորթը, գլխավոր պրոդյուսեր Փիթեր Բրոսենսը, հրավերներ են ուղարկվել Բելգիայում և Նիդեռլանդներում գտնվող ՀՀ դեսպաններին՝ Աննա Աղաջանյանին և Տիգրան Բալայանին:

The world premiere of Luka, a state-financed feature directed by Jessica Woodworth (with films screened in multiple festivals such as Venice, Cannes, Toronto, Sundance, some of them award-winning, including the Lion of the Future in Venice for “Khadak” film) will take place on January 29 at the Cinema Pathe՛ 5 in the frames of the Big Screen Competition of the prestigious International Film Festival of Rotterdam (IFFR). The film is also having its Belgian premiere immediately afterwards at the Ostend Film Festival on the 30th of January.
This state financed film is a joint production of Belgium, Italy, the Netherlands and Bulgaria-Armenia. Angela Frangyan is the co-producer from the Armenian side.
An Armenian actor Samvel Tadevosyan is one of the leading actors in the film, along with famous Hollywood co-stars Geraldine Chaplin and award-winning actor Jonas Smulders. Luka is an adaptation of Dino Buzzati’s acclaimed novel “The Tartar Steppe”.
On this occasion, director of the National Cinema Center of Armenia Shushanik Mirzakhanyan, Film Commissioner Melik Karapetyan and the producer from the Armenian side Angela Frangyan visited Rotterdam and Ostend. The main actress Geraldine Chaplin, film director Jessica Woodworth and general producer Peter Brosens will attend the screenings; invitations have also been sent to the RA Ambassadors in Belgium and the Netherlands - Anna Aghajanyan and Tigran Balayan respectively.