Հայաստանի մարզերում շարունակվում են «Հայկական կինոդար» ծրագրի ցուցադրությունները: Այս անգամ սեպտեմբերի 2-8-ը կինոտոնը սպասված ֆիլմերը ներկայացրեց Արագածոտնի մարզում՝ Օշականում, Աշտարակում, Ուջանում, Թալինում և Շիրակի մարզում՝ Գյումրիի ԹՈՒՄՈ կրթական կենտրոնում, «Հոկտեմբեր» կինոթատրոնում, «Մհեր Մկրտչյան» տուն թանգարանում և Արթիկում:
Գյումրիի ԹՈՒՄՈ կրթական կենտրոնում Դավիթ Սաֆարյանի «28:94 տեղական ժամանակ» ֆիլմի ցուցադրությունից առաջ տեղի ունեցավ հանդիպում ֆիլմի ռեժիսորի և Թումոյի կինոծրագրերի համադրող կինոգետ Րաֆֆի Մովսիսյանի հետ: Դավիթ Սաֆարյանը հանդիսատեսի հետ կիսվեց ֆիլմի մասին իր մտորումներով, իսկ Րաֆֆի Մովսիսյանը ներկայացրեց և գնահատեց Հայ կինոյի հոբելյանին նվիրված «Հայկական կինոդար» ծրագրի քարոզչական առաքելությունը:
Կինոսիրողների ջերմ արձագանքները լավագույն վկայությունն են, որ լավ կինոն արդիական է բոլոր ժամանակների համար:

The "Armenian Cine-Century" regional program continues the series of regional screenings. This time, from September 2 to 8 the National Cinema Center of Armenia carried out screenings of cherished and popular films in Aragatsotn Province in the towns of Oshakan, Ashtarak, Ujan, Talin.
In Shirak province, the screenings were held in TUMO Center for Creative Technologies, Hoktember Cinema, Mher Mkrtchyan House-Museum and in Artik Cultural Center. Prior to the screening of the film 28:94 Local Time (dir. Davit Safaryan) at the TUMO Center for Creative Technologies in Gyumri, a meeting was held with the film director Davit Safaryan and film critic, curator of TUMO film programs Raffi Movsisyan. Davit Safaryan shared his thoughts with the audience about the film, and Raffi Movsisyan presented and highlighted the propagating mission of the "Armenian Cine-Century" program dedicated to the anniversary of Armenian cinema.
Warm responses from movie lovers serve as the best evidence that good films are an all-time favorite.