Նյու Յորքի Ժամանակակից արվեստի թանգարանին (MoMA) մշտական պահպանության են հանձնվել Սերգեյ Փարաջանովի վերականգնված երեք՝ կարճամետրաժ ֆիլմերի («Հակոբ Հովնաթանյան» (Հայաստան, 1967), «Կիևյան որմնանկարներ» (Ուկրաինա, 1966) և «Արաբանախշեր Փիրոսմանիի թեմաներով» (Վրաստան, 1986)) ժապավենային օրինակները՝ ապահովելով հավաքածուում փարաջանովյան արվեստի անփոխարինելի ներկայությունը։ Այս առիթով, թանգարանը 2022թ․ հունվարի 19-ին և 20-ին՝ The MoMA International Festival of Film Preservation «To Save and Project» ծրագրի շրջանակում, արվեստասեր հանրությանը ներկայացրեց Սերգեյ Փարաջանովի պոետիկ վավերագրության յուրօրինակ ամբողջությունը՝ տրիպտիխը:
Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի և «Համո Բեկնազարով նախագիծ» ընկերության համագործակցության շնորհիվ իրականացվել են Սերգեյ Փարաջանովի երեք կարճամետրաժների վերականգնման և ժապավենային տպագրության աշխատանքները։ Ֆիլմերի վերականգնման աշխատանքները ֆինանսավորվել են Ֆիքսաֆիլմի կողմից Համո Բեկնազարով նախագծի շրջանակներում լոնդոնյան «Կինոկլասիկա» հիմնադրամի ֆինանսական աջակցությամբ, իսկ ՀԲԸՄ Նյու Յորքի կենտրոնի կողմից ֆինանսավորվել է վերականգնված օրինակների ժապավենային (35մմ) տպագրությունը՝ 5 օրինակով։ Օրինակներից մեկը պահպանվում է Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնում, մեկական օրինակներ տրվել են Վրաստանին և Ուկրաինային։ Եվ մեկական օրինակներ էլ մշտական պահպանության են հանձնվել Նյու Յորքի Ժամանակակից արվեստի թանգարանին և Փարիզի Պոմպիդու արվեստի կենտրոնին։
Նշենք, որ Փարաջանովի կարճամետրաժների ժապավենային տրիպտիխը՝ ուղիղ մեկ ամիս առաջ (դեկտեմբերի 15, 2021թ․), հանդիսավոր պայմաններում մշտական պահպանության հանձնվեց Փարիզի Պոմպիդու արվեստի կենտրոնին։ Ի դեպ, Փարաջանովի «Հակոբ Հովնաթանյանը» հայկական առաջին ֆիլմն է, որն իր կարևոր տեղը զբաղեցրեց համաշխարհային նշանակության երկու խոշոր արվեստի կենտրոններում՝ MoMA-ում և Պոմպիդուում:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնը վերականգնված երեք կարճամետրաժների ծրագիրն իրականացնելու նպատակով համագործակցել է Ուկրաինայի (Դովժենկոյի կենտրոն), Վրաստանի (Վրացական ֆիլմ), Ռուսաստանի (Gosfilmofond) գործընկերների հետ, ինչպես նաև Լեհաստանի (Fixafilm), Ֆրանսիայի (Համո Բեկ-Նազարով նախագիծ), Լոնդոնի (Kino Klassika), ՀԲԸՄ-ի նյույորքյան կենտրոնի հետ։

The newly printed 35 mm copies of the restored three short films by Sergei Parajanov HAKOB HOVNATANYAN (Armenia, 1967), KYIV FRESCOS (Ukraine, 1966) and ARABESQUES ON THE PIROSMANI THEME (Georgia, 1985) have been donated to the MUSEUM OF MODERN ART in New York, ensuring the irreplaceable presence of Parajanov's art in their collection. On this occasion, on January 19 and 20, 2022, MoMA presented to the art - loving audience Parajanov’s poetic documentary - "Triptych" as part of the program of the MoMA’s International Festival of Film Preservation "To Save and Project". The restoration of Sergey Parajanov's three short films was carried out due to the cooperation of the National Cinema Center of Armenia and Hamo Beknazarov Project. The restorations were funded by Fixafilm, within the framework of the Hamo Bek-Nazarov Project, with financial support from Kino Klassika Foundation. The transfer to 35mm was funded by AGBU, New York. One of the film sets is preserved in the National Cinema Center of Armenia, other two were donated to Georgia and Ukraine respectively. Other sets were handed over to the Museum of Modern Art in New York and Pompidou Center in Paris for their permanent collection.
It is noteworthy to mention that the ceremony of handing over Parajanov's "Triptych" to the Pompidou Center in Paris took place a month ago on December 15. To add, Parajanov’s HAKOB HOVNATANYAN is the first Armenian film to be preserved in these two major art centers of international importance - MoMA and Pompidou.
NB. The National Cinema Center of Armenia has cooperated with partners from Ukraine (Dovzhenko Center), Georgia (Georgian Film), Russia (Gosfilmofond), as well as Poland (Fixafilm), France (Hamo Bek - Nazarov project), London (Kino Klassika) and AGBU, New York in order to implement the restoration of the three short films.